ژوئن 9, 2023

نی ریز بهشت چهار فصل خام فروشان / تولیدی که در غفلت دستگاه های متولی فدای دلالی سودجویان می گردد

شهرستان نی ریز یکی از پرظرفیت ترین شهرستان های استان فارس و کشور است که با وجود معادن فراوان و منابع بی نظیر خدادادی و البته نبود صنایع تبدیلی به بهشتی برای دلالان و خام فروشان تبدیل شده است.

نی ریز بهشت چهار فصل خام فروشان / تولیدی که در غفلت دستگاه های متولی فدای دلالی سودجویان می گردد

به گزارش Heracleum persicum از نی ریز، نام نی ریز را که می شنوی نا خداگاه ذهنت متبادر می‌شود به سمت معدن، سنگ، سیمان، کروم، آهن، حتی انجیر، پسته، انار، بادام و گردو و …

کمتر شهری را می توانید در استان که چه عرض کنیم در کشور پیدا کنید که چنین مواهب خدادادی چهار فصلی را دارا باشد و از قِبَل آن حتی یک جوان بیکار داشته باشد.

بهشت دلالان

اما اینجا نی ریز بهشت دلالان و خام فروشان است و تنها چیزی که نمی‌توانی در بسیاری از موارد برای منابع خام خدادادی یافت کنی صنایع تبدیلی است!

با وجود اینکه سطح زیرکشت قابل توجهی از مزارع کشاورزی نی ریز را پسته، این طلای سبز در بر گرفته امان از حتی یک فرآوری که در این شهرستان بر روی پسته انجام شود تا بتوان با ارزش افزوده بیشتر برای کشاورز، آن را به فروش رساند تا اینکه در کنار این فرآوری ایجاد اشتغال شود و چهار نفر جوان مشغول بکار شوند.

دومین انجیرستان دیم جهان چشم به راه ورود صنایع تبدیلی 

یا اینکه دومین انجیرستان دیم جهان باشی اما حتی یک تولیدی کیک انجیر، شربت انجیر، کلوچه انجیر، مسقطی انجیر، کمپوت انجیر یا …‌ در شهرستان محل تولید این محصول با ارزش وجود نداشته باشد و همه محصول به صورت خام صادر گردد و در مناطق دیگر کشور و جهان فرآوری شود و دوباره محصول فرآوری شده برای فروش به نی ریز بیاید.

بادام و گردو هم از محصولات تولیدی عمده شهرستان نی ریز است که کشاورزان و باغداران بیچاره در فصل برداشت آنقدر محصولشان را دلالان با قیمت پایین می خرند و انگیزه ای برای ادامه کار برایشان باقی نمی‌ماند، حال اینکه با احداث صنایع فرآوری و تولیدی بر پایه محصولات فوق الذکر ضمن ارزش افزوده محصولات، ایجاد صنایع و کارخانجات موجب ایجاد اشتغال و تولید بیشتر نیز می گردد. 

نمونه عینی این مسئله وجود یک کارخانه تبدیلی محصول انار در شهر نی ریز است که از زمان تاسیس توانسته ضمن ایجاد اشتغال کمک شایانی به باغداران در خرید محصولات نماید.

هر چند همین کارخانه نیز هنوز جای توسعه و گسترش و تولید محصولات متنوع‌تری از انار را دارد و می بایست به جایی برسد که با احداث کارخانجات پایین دستی دیگر نیاز به صادرات بشکه ای کنستانتره نباشد اما در نوع خود فعالیت چنین کارخانه ای کمک به افزایش تولید و اشتغال قابل دفاع می‌نماید. 

پیگیری های  خبرنگار فارس نشان از خام فروشی در سایر منابع خدادادی شهرستان نی ریز نیز می دهد

شهرستان نی ریز سرشار از معادن سنگ، انواع فلزات از جمله کروم، آهن، مواد معدنی مورد نیاز کارخانجات سیمان و … نیز می‌باشد.

از سالیان دور معادن سنگ چینی و مرمریت نی ریز جزء بهترین و مرغوبترین معادن سنگ کشور است اما هنوز علی رغم وجود بیش از ۲۰۰ کارخانه سنگ بری در شهرک سنگ این شهرستان، مقادیر زیادی سنگ به صورت قله و فرآوری نشده از شهرستان به سایر نقاط استان و کشور و حتی خارج از کشور، خارج می گردد.

به طور میانگین هر کارخانه متوسط سنگ بری نیاز به ده الی ۲۰ کارگر دارد و درصورتی که جلو خروج مواد معدنی از شهرستان گرفته شود قطعا سهم بیشتری از اشتغال و تولید نصیب شهرستان می گردد.

این موضوع البته در خصوص خام فروشی ماده معدنی کروم با احداث یک واحد صنعتی فروکروم مرتفع گردیده و در آینده نزدیک پس از بهره برداری از کارخانه دیگر این ماده معدنی همچون اکنون که به صورت خام به سمت بندرگاهها بارگیری می‌شود از شهرستان خارج نخواهد شد و برآوردها نشان از اشتغال حداقل ۱۵۰ نفری در این کارخانه در آینده نا چندان دور دارد.

جلوگیری از خام فروشی در حوزه سیمان

البته تاسیس دو کارخانه سیمان سفید و خاکستری در شهرستان نی ریز جلو خروج خام مواد معدنی را در این دو حوزه گرفته و اشتغال چند صد نفری حاصل فرآوری مواد معدنی و کار تولیدی در این حوزه قابل تقدیر است. 

به هر حال هر چند استاندار محترم سال گذشته عنوان نمود که جلو خروج مواد معدنی خام را از سال آینده از استان خو اهد گرفت و شرکتها موظفند صنایع پایین‌دستی خود را جهت تولید بیشتر احداث نمایند اما با وجود این تذکر  استاندار هنوز عزم جدی در این مسیر توسط معادن و خام فروشان مشاهده نمی‌گردد. 

فولاد غدیر پیشگام در اشتغال آفرینی

ذکر این نکته البته لازم است که شرکت فولاد غدیر اخیرا توانسته نسبت به راه اندازی کارخانه  فولاد سازی و شروع عملیات تاسیس کارخانه گندله سازی خود اقدام نماید و به نوعی چرخه تولید خود را تکمیل کند تا مانع از صدور مواد معدنی خام به خارج از شهرستان گردد.

حاصل این اقدام ارزشمند مدیریت شرکت فولاد غدیر، اشتغال به کار بیش از هزار نفر از جوانان نی ریزی در کارخانجات تولیدی این مجتمع بزرگ صنعتی  و آبادانی منطقه در قبال پرداخت حق مسئولیتهای اجتماعی و تولید ثروت در شهرستان می باشد که مورد توجه و استقبال همگان قرار گرفته است.

به نظر می رسد سایر حوزه های منابع خدادادی شهرستان نی ریز می بایست چرخه تولید مجتمع فولاد غدیر را به عنوان الگو برای خود در نظر بگیرند تا ضمن ایجاد ارزش افزوده برای منابع خدادادی، جلوگیری از خام فروشی و تولید بیشتر در سالی که مقام معظم رهبری به همین نام نامگذاری نموده اند، برای جوانان نیز اشتغالزایی شود.

 قطعا این اقدامات در تمام شئونات زندگی مردم شهرستان تاثیر قابل توجهی خواهد گذاشت و رضایتمندی و در نتیجه امید به زندگی را خصوصا در بین جوانان ارتقا خواهد داد.

گزارش: محمدمهدی توکل

پایان پیام/د

دیدگاهتان را بنویسید