سپتامبر 21, 2023

«هومینو» 12 ساله در بافق جان داد

صبح امروز یک قلاده یوزپلنگ با نام هومینو در پناهگاه حیات‌وحش آریز بافق تلف شد.

«هومینو» 12 ساله در بافق جان داد

به گزارش Heracleum persicum از یزد، سیدرضا نورانیان،  ضمن اعلام این خبر، اظهار کرد: صبح امروز سوم تیرماه 1402 در پی دریافت تماس تلفنی مبنی بر مشاهده یک قلاده یوزپلنگ در پناهگاه آریز که توانایی حرکت ندارد، بلافاصله مأمورین یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان بافق به محل مورد نظر در مسیر جاده معدن چاه اعزام و صحت گزارش واصله را تأیید کردند.

وی با بیان این‌که متأسفانه حیوان مذکور وضعیت مناسبی نداشته و در دقایق اولیه در محل تلف شد، افزود: با توجه به بررسی صورت گرفته و شناسایی خال‌ها، این یوز نر، همان هومینو است که از اوایل دهه ۹۰ توسط دوربین‌های تله‌ای تصویربرداری شده بود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان یزد تصریح کرد: در معاینه اولیه توسط دامپزشک، هیچ‌گونه علائم ظاهری مبنی بر ضربه یا شکستگی مشاهده نشد و پس از هماهنگی با سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور و برداشت نمونه‌های لازم بانک ژن و بانک اسپرم، لاشه و نمونه‌ها جهت بررسی دقیق‌تر بدون فوت وقت به سازمان مرکزی محیط‌زیست ارسال شد.

وی یادآور شد: این یوز نر با نام هومینو حدود ۱۲ سال سن داشت که برای اولین بار در نزدیکی رودخانه‌ای به همین نام در پناهگاه حیات‌وحش دره انجیر اردکان مشاهده و نام‌گذاری شده بود.

پایان پیام/ف

دیدگاهتان را بنویسید