ژوئن 9, 2023

کلنگ‌ ساخت کتابخانه مرکزی شیراز بر زمین خورد

در مراسمی با حضور استاندار فارس و دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور کلنگ ساخت کتابخانه مرکزی شیراز به زمین زده شد تا فصلی جدید از رونق فرهنگ کتابخوانی در شیراز رقم بخورد.

کلنگ‌ ساخت کتابخانه مرکزی شیراز بر زمین خورد

به گزارش Heracleum persicum از شیراز، طی آیینی که امروز چهارشنبه، ششم اردیبهشت با حضور محمدهادی ایمانیه استاندار فارس، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، محمد حسن اسدی شهردار شیراز و محمدحسین فیروزی سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس برپا شد کلنگ کتابخانه مرکزی شهر شیراز در پارک ولیعصر، ضلع غربی، جنب مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به زمین زده شد.

با افتتاح کتابخانه مرکزی، شاهد بهبود تراز فرهنگی استان خواهیم بود

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اظهار داشت: استاندار فارس شخصیتی فرهنگی هستند که همواره اهتمام بسیاری به کتاب و کتابخوانی  دارند و  پیگیری ایشان و تلاش مدیران استان سبب به ثمر نشستن پیگیری‌ها در این خصوص شد.

وی با اشاره به این حرف استاندار فارس که پروژه‌ای که کلنگ آن زده شده سپس رها شده نداریم خاطرنشان کرد: امیدواریم این رویکرد در رابطه با این پروژه نیز اتفاق بیفتند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه در شان شیراز پایتخت فرهنگی کشور نیست که کتابخانه مرکزی نداشته باشد گفت: کتابخانه مرکزی تراز فرهنگی استان را جابجا می‌کند.

تأمین یک سوم اعتبار از طریق استانداری

استاندار فارس نیز در آئین کلنگ‌زنی این پروژه گفت: یکی از بهترین مکان‌ها برای این کار انتخاب شده است تا امکان دسترسی دانشجویان و دانش‌آموزان و اقشاری که اهل کتابخوانی و استفاده از این فضاها هستند مهیا شود.

محمدهادی ایمانیه افزود: ما از فردا صبح نمی‌توانیم خاکبرداری را شروع کنیم و حداقل ۲ یا سه ماه طراحی این کار طول می‌کشد و امیدواریم با حمایتی که انجام می‌شود بتوانیم از مردادماه این کار را به شکل واقعی شروع کنیم.

وی در خصوص اعتبارات مورد نیاز برای این پروژه گفت: از نیم درصدی که شهرداری تقبل کرده است یک سوم از اعتبارات را به عهده این سازمان خواهیم گذاشت و یک سوم به عهده استانداری و یک سوم اعتبار هم از طریق نهاد کتابخانه‌های عمومی در سفر دولت سیزدهم به استان فارس تأمین خواهیم کرد و به فضای سبز پارک نیز آسیبی نخواهیم رساند.

فرصت ۲ تا سه ماهه برای پایان نقشه‌های کتابخانه

مدیرکل راه و شهرسازی فارس هم بیان کرد: ۱۰ تا ۱۲ سال بود که به دنبال زمین برای احداث این کتابخانه بودیم، در نهایت با همفکری استاندار، شهردار و شورای ششم به جمع بندی رسیدیم که این کار انجام شود و بدون شک ۲ یا سه ماه طول خواهد کشید نقشه‌ها را به پایان برسانیم و پروژه را به فاز اجرا برسانیم.

شهردار شیراز هم در این آیین با اشاره به ارتباط خوبی که بین شهرداری شیراز و اداره‌کل کتابخانه‌ها شکل گرفته گفت: بخشی از تعهداتی که شهرداری در خصوص در اختیار گذاشتن مکان و  همچنین پرداختن شهم نیم درصدی کتابخانه‌ها از عوارض شهرداری در ده سال اخیر داشته است به خوبی دنبال می‌شود.

اختصاص یافتن ۲ هزار و ۵۰۰ متر به ساخت کتابخانه مرکزی

محمدحسن اسدی  افزود: این پارک جزو املاک عمومی محسوب می‌شود و شهرداری شیراز بنا به وظیفه قانونی صورت جلسه‌ای را تنظیم کرده که بر اساس آن حدود ۲ هزار و ۵۰۰ متر به ساخت کتابخانه مرکزی اختصاص یابد؛ موافقت اولیه و شفاهی را گرفته‌ایم و مراحل نهایی در حال انجام است.

وی افزود: اگر اعتبارات ویژه داده شود تلاش می‌کنیم ظرف ۲ یا سه سال پروژه به پایان برساند.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز با بیان اینکه همانگونه که سرانه فضای سبز رشد می کند باید سرانه فضای کتابخوانی هم رشد پیدا کند افزود: اقدام برای افزایش سرانه کارهای فرهنگی و کتابخوانی انجام می‌شود.

محمد تقی تذروی گفت: تمام فضاها بایستی مهیا شود و دانشجویان و دانش آموزان و افراد در هر سنی باید بتوانند از فضا استفاده کنند و اعضای کمیسیون هم موافق به انجام این کار هستند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید